Tetanus

Tetanus je nebezpečné infekční onemocnění způsobené bakterií. Tato bakterie je přítomna ve stolici mnoha zvířat i člověka a hnojením se dostává do půdy, kde ve formě spór vydrží měsíce i léta.

Zdroj nákazy
Vstupní branou nákazy jsou drobná i větší poranění na lidském těle, která se dostanou do kontaktu s kontaminovanou půdou. Lidé se nejčastěji nakazí otevřenou ranou, která je obvykle hluboká ale často i nepatrná, způsobená hřebíkem, třískou nebo jinými řeznými předměty kontaminovanými touto bakterií. Spóry se dostávají pod kůži a patogen se v anaerobním prostředí začne množit a naváže se na nervovou tkáň.

Projevy nemoci
Toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu, proto se tetanus projevuje křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů. Na počátku onemocnění si začne nemocný stěžovat na potíže při otevírání úst, které je vyvoláno zvýšeným napětím žvýkacích svalů. V této fázi nemocný člověk obvykle nemívá žádné jiné obtíže ani teplotu. Postupně se ale zvýšené napětí rozšiřuje i na ostatní svaly a dochází k rozvoji celkových křečí, při kterých se může nemocný udusit. Polovina nemocných svému onemocnění podlehne.

Ochrana a prevence
Proti této vážné nemoci existuje očkování, které je v Česku zavedeno plošně. Přeočkování proti tetanu by mělo následovat v rozmezí 10 až 15 let, osobám mladším 60-ti let se doporučuje interval 15 let, starším 60-ti let 10 let. Každý dospělý by si měl termín přeočkování hlídat. Při neznámém termínu minulého očkování možný odběr protilátek proti tetanu a zjištění jejich aktivity. Po zavedení plošného očkování se u nás nemoc vyskytuje pouze zřídka.


Ordinace Dobronín              ordinacedobronin@gmail.com                   tel. 567 217 215
 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!